Psikolog Aydın ŞENSOY

Adım Adım Hayallerime Giderken…

ÖNCELİKLE merhabalar sevgili Portakal okurları. Ben deniz psikolog ve aile danışmanı Aydın Şensoy. Köşe yazısı yazmanın biraz heyecanını taşımakla beraber, neden ve nasıl bu mesleği tercih ettiğimden bahsederek yazıma başlamak istiyorum.  
Neden ve nasıl psikolog oldum? Bu kararım lise yıllarıma uzanmaktadır. O yılların zorlu geçmesi bu kararı almam da etkili olmuştur. Kendime “Psikolog olacağım.” kararımı ilk o yıllarda verdim. Kendime vermiş olduğum kararı yakınlarıma söyleyerek onların da duymasını sağladım.  Böylelikle onların benim kararıma saygı duymalarını ve desteklemelerini istedim. Akabinde “Psikoloji” lisans programını kazanarak geleceğe hayalini kurduğum mesleğe kavuşacak olmanın verdiği huzur, mutluluk ve sevinç içindeydim. Tabi ki inandığım yolda kararlılıkla ilerliyordum. Ne olacaksın diye soranlara göğsüm kabara kabara “Psikolog olacağım” cevabını veriyordum. Fakat üniversite yıllarımda mesleğin vereceği olgunluk, hassas bir meslek grubu çalışanı olacağım bilinci; davranışlarıma, konuşmalarıma, ikili ilişkilerime daha doğrusu hayatımın her alanına sirayet etmeye başlamıştı. Öğrencilik yıllarımda başlamıştım yapacağım mesleği sevmeye. Ve üniversite yıllarımın sonuna doğru şu soruyu yöneltiyordum kendime. Ben gerçek anlamda bir psikolog olabildim mi veya olabilir miyim? Bu sorunun cevabını aramıştım. Şuan mesleği icra ediyorum. Ve hala bu sorumun cevabını arıyorum. Çünkü bunun bir süreç olduğunu ve genel anlamda kendimi sorgulamamla aslında bu sorunun cevabının kısa ve net bir cevap olamayacağını da biliyordum. Lisans eğitimim de aldığım teorik bilgilerin yeterli olmayacağının bilinci ile hareket ettim ve bu bilinç ile yoluma devam etmekteyim ve edeceğim de. Deneyim haneme ne kadar ekleme yaparsam kendimi geliştiriyor düşüncemi güçlendirmiş olacağım. Pratiğin en az teorik kadar önemli olduğunu düşünüyorum. 
Peki, aile danışmanlığı alanına neden yöneldim? Bunun birçok nedeni var… Aile bireyleri arasında ki iletişim her zaman dikkatimi çekmiştir… Baba figürü, anne figürü ve çocuklar gözlemlediğim olgular olmuştur. Bu gözlemlerimden güç alarak ve bu alanı benimsemeye başladığımı düşünerek, harekete geçtim… Ve mutlu olacağımı düşündüğüm, insanlara fayda sağlayıp, onların sorunlarını yenmelerinde, kendilerine farkındalık kazandırmayı amaçladığım bu hedefimin ilk basamağı olan eğitimimi tamamladım. Teorik eğitimimden sonra ki süreçte pratik kazanmak ve kendimi güçlendirmek hedefiyle kliniğimde evlilik, çift ve aile danışmanlığı hizmetleri vererek süreci devam ettirmekteyim. 
Eğitimlerle kendi bilgi haznemi doldurmak amacıyla, başka bir eğitim olan “Pedagojik Formasyon” programını tamamlayarak, “Rehberlik ve Psikolojik Danışman” unvanı elde etmeye hak kazandım. Bunun yanı sıra birçok kişisel gelişim eğitimlerine katılarak ve kitaplar okuyarak gelişimime devam etmekteyim. Şuan da Alanya şehir merkezindeki kliniğimde danışan görmekteyim.
Hayallerime adım adım gidiyor olmanın mutluluğu ve yüzümde ki tebessüm ile yoluma devam ediyorum. Tanıtım yazımın verdiği biraz heyecan ile birlikte, değerli okurlarıma yazacağım bir sonraki yazım için şimdiden sabırsızlanıyorum. Bir sonraki yazım da görüşmek dileğiyle. Farkındalıkla kalınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir