Psikolog Aydın ŞENSOY

Hakkımızda

IMG_8835

   Aydın Şensoy üniversite eğitimi için Girne Amerikan Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) lisans programını kazanmıştır. Lisans eğitimi devam ederken; Alanya Devlet Hastanesi Psikoloji Kliniği ve Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nde (TRSM) stajını tamamlamıştır. Lisans eğitimi süresince başarılı çalışmalar yapan psikoloğumuz, üniversite eğitimini başarı ile tamamlayarak mezun olmuş ve “Psikolog” olmaya hak kazanmıştır.

   Mezun olduktan sonra Alanya Özel Eğitim Meslek Okulu’nda Özel Eğitim Öğretmeni unvanıyla iki (2) Eğitim-Öğretim yılı boyunca tamamı hafif düzeyde zihinsel engelli olan ve fiziksel engelli, down sendromlu, otizmli gibi özel öğrencilerinde bulunduğu okulda özel eğitim alanında çalışmalar yapmıştır. Birçok etkinlikte ve proje de aktif rol üstlenmiştir.   Özel eğitim alanında çalışırken, diğer taraftan da Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi’nde (AHEP) Aile danışmanlığı örgün eğitimine katılmış ve başarı ile tamamlayarak “Aile Danışmanı” unvanı almaya hak kazanmıştır.  

 

  Bununla beraber ücretli öğretmenler için Alanya Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği “Ücretli öğretmenler için Özel Eğitim Uygulamaları Kursu” programına katılmış ve başarı ile tamamlamıştır.         

  Ofisini açtıktan sonra ise Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi’nde Pedagojik Formasyon programına katılmış olup, gerekli ölçme ve değerlendirmelerden sonra başarılı olarak “ Rehber Öğretmen ve Psikolojik Danışman “ olmaya hak kazanmıştır. 

   İnsanlara ulaşmak ve onlara farkındalık kazandırmak isteyen Psikolog Aydın Şensoy; okullarda ve Sivil Toplum Kuruluşlarında (STK) seminerler vermiş ve bilgi birikimini insanlara sunmuştur. STK’nda “Öfke Kontrolü“, okullarda ise öğrencilere yönelik “Sınav Kaygısı ve Verimli Ders Çalışma Teknikleri“, Motivasyon, Zararlı alışkanlıklar ve Baş Etme Yolları, ebeveynlere yönelik ise “Çocuğun Okul Başarısında Ailenin Rolü” konulu seminerler gerçekleştirmiştir. Pandemi sürecinde ise Aile Kulübü bünyesinde “Aile İçi Şiddetsiz İletişim” konulu seminer gerçekleştirmiştir. Yine pandemi sürecinde liseye hazırlık sürecinde olan öğrencilere yönelik “Motivasyon” konulu seminer gerçekleştirerek insanların yanında olmaya gayret göstermiştir. İnternet üzerinden insanlara temas etmek ve bilgi birikimini insanlarla paylaşmak arzusundan olan psikoloğumuz “Stres ve Yönetimi” ve “Panik Atak” konulu seminerler düzenlemiştir. Ayrıca otellerde, otel personeline yönelik “Motivasyon” konulu seminerler gerçekleştirmiştir.

   Psikoloğumuz Temmuz 2019’dan, Ekim 2020’ye kadar Yeni Alanya Gazetesi’nde Köşe Yazarlığı yapmıştır. Ocak 2021’dan itibaren Alanya Postası Gazetesi’nde Köşe Yazarıdır. Psikoloji, insan ilişkileri, aile, çocuk ve daha bir çok konu da çok yönlü yazılar kaleme almaktadır.

   Psikolog Aydın Şensoy Alanya’nın yerel kanalı Mega TV‘de insan odaklı ve psikoloji ile alakalı çok yönlü canlı yayınlar yapmaktadır. Moderatör olarak görev almaktadır.

   Bunların yanı sıra Psikolog Aydın Şensoy Türk Psikologlar Derneği ve Psiko-Onkoloji Derneği‘ne üyedir. Ayrıca PsikoTerap-İST Eğitim ve Danışmanlık Merkezi’nin Antalya il  ve Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) temsilciği yapmıştır.

   Psikolog Aydın Şensoy birçok yan eğitimlere de katılmış olup, mesleki ve kişisel gelişimine katkı sağlamıştır. Aldığı eğitimler aşağıda belirtilen psikoloğumuz gelişime açık ve öğrenme odaklı yapısıyla daha birçok eğitime katılmak istemektedir.

   Psikolog Aydın Şensoy Danışmanlık Merkezi Moxo Merkezi‘dir. Moxo Dikkat Testi; 6-13 yaş çocuk bireylerin ve 13-65 yaş bireylerin dikkat, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivite performanslarını ölçen ve bu konuda hızlı sonuç almamızı sağlayan geçerliliği ve güvenilirliği yüksek, birçok uzman tarafından uygulanan, bilimsel olarak onaylanmış online bir testtir.

  Psikolog Aydın Şensoy aldığı teorik eğitimleri uygulamak,  danışan görmeyi amaçlamak, pratik deneyim kazanmak ve farklı vakalar görerek mesleki gelişimini desteklemek istemektedir. Dolayısıyla hizmete açmış olduğu Psikolog ve Aile Danışmanı Aydın Şensoy adlı merkezinde danışan kabulü yapmaktadır.

Aldığı eğitimlerden bazıları şunlardır:

 1. Evlilik ve Çift Terapisinde Kullanılan 20 Terapi Tekniği (Dr. Psikolojik Danışman Ezgi Denizel Güven, İstanbul Kent Üniversitesi 2023 )
 2. Çocuk ve Ergenlerde Kullanılan 20 Terapi Tekniği ( Uzman Psikolojik Danışman Raşide Yılmaz, İstanbul Kent Üniversitesi 2023 )
 3. Kişilik Bozukluklarında Şema Terapi Uygulamaları (Uzman Psikolog Ahmet Yavuz Çalışır, İstanbul Esenyurt Üniversitesi 2023) 
 4. Aile Danışmanlığı (Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi (AHEP), 450 saat Örgün Eğitim, 2017)
 5. Pedagojik Formasyon (Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ), Eğitim Fakültesi, 2019)
 6. Çocuk Testleri (Uzm. Psk. Emre Sipahioğlu, PsikoTerap-İST, 2017)
 7. Oyun Terapisi (Uzm. Psk. Dan. M. Gülsüm Türkeli, Uluslararası Psikologlar Derneği, 2019)
 8. Çocuk ve Ergen Psikoterapisi (Uzm. Kl. Psk. Elif Yiğit, 2019)
 9. Objektif Testler (Psk. Dan. Mehmet Biçer, Uluslararası Psikologlar Derneği, 2019)
 10. Türk İşaret Dili (Özel Eğitim Öğretmeni Cem Taşkapı, Alanya Halk Eğitim Merkezi, 2020)
 11. Moxo Dikkat Testi (Dr. Ferda Korkmaz Özkanoğlu, Moxo Türkiye, 2020)
 12. Duygu Odaklı Psikoterapi Eğitimi (Dr. Cem Keçe, CİSED, 2020)
 13. Her Psikoterapistin Bilmesi Gereken 10 Teknik (Doç. Dr. Itır Tarı Cömert, Psikoloji Akademisi, 2021)
 14. Sanatla Terapi (Uzm. Psk. Dan. M. Gülsüm Türkeli, PETDER, 2021)
 15. Çocukta Cinsel Gelişim Eğitimi (Uzm. Psk. Dan. Ali İliş, BcR Akademi, 2021)
 16. Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (Uzm. Kl. Psk. Pınar Gümüş Sarı, Psikoloji Akademisi, 2021)
 17. Aile Danışmanlığında Kullanılan Ölçekler Uygulayıcı Eğitimi (Psk. Dan. Özkan Demir, BcR Akademi, 2021)
 18. Attentioner – DEHB Uygulayıcı Eğitimi (Uzm. Dr. Psikiyatrist Hülya Çağlayan Bingöl, APAMER, 2021)
 19. Teknoloji Bağımlılığı ile Baş Etme Programı (Uzm. Psk. Dan. Uğur Biçer, Sarı Psikoloji, 2022)
 20. ERAL NIT 5-17 Sözel Olmayan Zeka Testi (Dr. Öğr. Görevlisi Sertan Talas, ADEMER, 2022)
 21. Şema Terapi Eğitimi (Dr. Kln. Psk. Kahraman Güler, İstanbul Gedik Üniversitesi, 2022)
 22. Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) (Dr. Kln. Psk. Gizem Akcan, İstanbul Gedik Üniversitesi, 2022)