Psikolog Aydın ŞENSOY

Annesiz Anneler Günü

Buruktur benim anneler günüm. Özlemdir, hasrettir. Her sene bu gün kalbimin derinlikleri acır acıdan. Yıllardır tam kutlayamadığım bir özel gündür. Annesizlik çölde susuz kalmak gibidir, yüreğinin hep üşümesidir. Özel günler özel olan kişilerle güzeldir. Özeliniz yoksa gözünüz yaşlanır. Yüreğiniz paramparça olur ama hayat bununla yaşamasını size öğretmiştir bir defa. Yapacak da bir şey yoktur. Güçlü olmak ve kabullenmek gerekir.

İlk zamanlar “Anne” çağırma sıfatını kullanan çocuklara hayran hayran bakardım. Ne güzel bir annesi var derdim. Tabi çocuk olduğun için olayın ciddiyetini tam da idrak edemiyorsun. Yakın gördüğün akrabalar yarım anne, çeyrek anne gibi oluyorlar sana. Ama tam anne olmaları imkansız biliyorum. Çünkü gerçek annendir tam anne olan sana. O gittikten sonra yarım ve çeyrekler çoğalır. Hiç biri de gerçek annen gibi değildir. Çok kutsal bir sosyal kimlik olan “Anne” sıfatı kutsallığını mı yitirdi? Hayır, ama çok ciddi sarsıyor insanı bu durum.

Her özel gün, herkes için özel değildir. En azından eskisi kadar. Çocuk esirgeme kurumlarında, sevgi evlerinde ya da aklıma gelmeyen başka birçok yerde annesiz yetişen çocuklar için bu özel gün ne ifade ediyor hiç düşündünüz mü? Çok zor olsa gerek. Ben o yerlerde annesiz yaşamadım ama gerçekten çok zor olmalı. Annesizliği iyi bilirim. İşte bu yüzdendir ki sahip olduklarınızın değerini çok ama çok iyi bilin. Onlar elinizden giderse değer bilmek için çok geç kalmış olabilirsiniz. Sevdiklerinize sımsıkı sarılın. Sevginizi ifade edin.

Sosyal mecralarda kutlama paylaşımı yaparken iki kere düşünün. Çünkü birinin iyileşmeyen yarasına dokunabilirsiniz belki de ya da özlemini alevlendirebilirsiniz. Örnekler çoğaltılabilir.

Anne çocuk ile bağ kuran ilk kişidir. Bu bağın güvenli bağ olması beklenir. Çocuk ihtiyaçlarını ilk annesine belli eder. Bu ihtiyaçların karşılanma şekline göre bağ oluşur. Bu bağ bebeklikte kurulur. Güvenli bağlanma çok özel bir dinamiktir. Hayata gelen bebeğin ilk güvenli bağlanması da bebeğin gelişimi için önemlidir. Güvenli bağ kurulduktan sonra bebeğin gelecek yaşamında sağlıklı ilişkiler kurması da kolaylaşabilir.

Anne kavramı boşluğu yaşayan çocuklarda; o kavramın veremediği eksiklikten kaynaklı hayat akışında bir eksiklik meydana gelebilir. Bu eksiklik doldurulması zor ya da kabul edilerek yaşaması zor bir durum gibi gözükebilir. Her şeye rağmen hayat devam ediyor inanışı tam da bu nokta da işlevseldir. Hayat, bununla yaşamasını bilmek ve güçlü olmaktır.

Melanie Klein’ın nesne ilişkileri teorisinde çocuğun ilk altı aylık yaşamındaki anne ve bebek arasındaki yoğun duygusal bağı vurgulamaktadır. Bebek ve anne arasındaki ilişkiyi sosyal ve bilişsel terimlerle izah etmektedir. İyi nesne ve kötü nesne kavramlarını geliştirmiştir. Doğumla birlikte başlayan açlık, dürtüsel bir yıkım olarak hissedilir; annenin sunduğu ilk ilişki nesnesi meme ile bebek içindeki yıkıma karşı koyar. Besleyen ve anne ile sevgi ilişkisini başlatan iyi meme, yaşam dürtüsünün temsilcisi olur Klein’e göre. Bebek ağlama davranışında anneden meme ihtiyacını alamazsa bebek ilerleyen zamanlarda saldırgan eğilimler gösterebilir. Bu durum da kötü nesne olarak değerlendirilir. İyi nesneyi sunan anne bağı ile bağ kopunca yaşamda bir bocalama dönemi olabilir. Bu bocalama ile bir daha iyi nesneye sahip olamama korkusu yaşanabilir. Sonra yeniden yapılanma ile nesneyi sunan yaşamda olmasa da kurdurduğu bağ ile yaşama devam edilir.

Benim birçok idealim ve davam var. “Annem hayatta olsa beni nasıl görmek isterdi?” diye sorarım yıllardır kendime. Ve her seferinde o hayatta olsaydı beni; vatanına ve milletine faydalı, kendini geliştirmiş, iyi insan olabilmeyi başarmış, çalıştığı işi seven ve başarılı olan, güzel bir evlilik gerçekleştirmiş ya da güzel bir baba olmayı başarmış vs. iyi şartlarda yaşayan bir evladı olsun isterdi buna eminim. Olması muhtemel bu istekleri için çalışıyorum, devamını sağlıyorum ve sağlamaya da devam edeceğim.

Topluma faydalı bir birey olabilmek gayesi içinde hareket ediyorum. Daha önümde çok yol var almam gereken, gerçekleştireceğim çok hayallerim var. Allah sağlık ve sıhhat versin hepsini de yapacağım evelallah.

Buradan tüm annelerin anneler gününü kutluyorum. Şehit annelerinin ellerinden öpüyor, saygılarımı sunuyor ve nice annesiz kalmış evlatlara da sevgilerimi iletiyorum.

Sözlerime son verirken; anneler melek olmadan onları sevelim, sayalım ve hayır dualarını alalım. Cennetin annelerin ayakları altında olduğunu unutmayalım vesselam.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir