Psikolog Aydın ŞENSOY

Gri El Örgüsü Fermuarlı Kazak

Hediye, sevgi kültürüne ait bir figürdür. Hediyeyi alan kişi ile hediyenin verildiği kişi arasında bağlar güçlenir ve seni seviyorum demenin farklı bir ifadesi şeklinde tezahür eder. Annemden bana kalan tek hediye de gri el örgüsü fermuarlı kazağım oldu.

Annem bu hediyesini kendi elleriyle bana ergenliğimden önce örmüştü. Ve o zamanlar bana bu kazağı büyüdüğünde de giyersin diye örüyorum demişti. Her o kazağı giydiğimde onun sözü aklıma gelir. Ve annemin bana olan sevgisinin sıcaklığı içimi ısıtır.

Hayatta birçok şey unutulabiliyor. Fakat insanların söyledikleri sözler unutulmuyor. Adeta yaydan çıkmış bir ok gibi hedefine ulaşıyor. Annem ile alakalı çok az şey hatırlıyorum. Ve bunlardan birisi de büyüdüğünde de kazağı giymemi istemesiydi. Evet, o benim gelecek yıllarımı düşünmüş ve bana elleriyle kazak örmüştü. Melek olacağını bilmeksizin..

Hayat inişli çıkışlı bir yolculuk. Bazen birçok şey istenildiği gibi gitmeyebiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen insanın bunlardan öğreneceği çok şey olabiliyor. Ders çıkarmak esastır hayatta. Ders çıkarıp, bir takım durumlar tekrar edilmediğinde, süreçten güçlü çıktığımızı doğrular.

Anneme minnet, özlem ve derin bir sevgi duyuyorum. Biliyorum ki hayatta olsaydı, beni nasıl görmek isterdi sorusuna verdiğim her cevap, tutum ve davranışımı şekillendirmem de hayatıma yön vermektedir.

Psikoloji de anne kavramı bakım veren kişiyi karşılar. Ya da daha farklı kişilerde olabilir bu ifade. Hayatımın bir miktarında bana bakım veren, ihtiyaçlarımı gideren kişi olarak anneme derin bir duygular beslemekteyim. Onu saygı, sevgi, özlem ve hasretle yad ediyorum.

Bazen bir takım değerlerin elinden kaybolduğunda, değeri anlaşılır denir. Sanırım o zamanlar çocuk olmam ile beraber değerini çok fazla idrak edemediğim anne varlığı, yokluğundan sonra daha bir değerli ve anlamlı hale geldi.

Anneler günü için yazdığım bu yazımda, bir annenin bazen bir anneden çok daha fazlası olabileceğini düşünüyorum. Anne kavramının kutsiyetini daha iyi anladığımı düşünüyorum. Sevgi, özlem, hasret gibi duygular elbette ki önem arz etmektedir. Ancak bu anlamlı günde annemin benim için anlamlı olan bir hediyesini kaleme almanın anlamlı olacağını düşündüm.

Bu vesileyle başta şehit anneleri olmak üzere tüm annelerin anneler gününü kutluyor, annesi hayatta olmayan bireyler için onlarla duygudaşlık yaptığımı belirtmek istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir